Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

flag-pl.png    flag-en.png    flag-de.png    flag-ru.png

OKOLICA


Jeleśnia i najbliższe okolice

Gmina Jeleśnia znajduje się w Kotlinie Żywieckiej, u stóp największych szczytów Beskidu Żywieckiego - Pilska (1557 m n.p.m.), Babiej Góry (1727 m n.p.m.), Romanki (1366 m n.p.m.) i Rysianki (1230 m n.p.m.).
Obejmuje swym zasięgiem wsie Jeleśnia, Krzyżowa, Korbielów, Krzyżówki, Mutne, Pewel Wielka, Sopotnia Wielka i Mała.  Położona malowniczo u stóp Pilska, Babiej Góry, Romanki i Rysianki; od południowej strony graniczy ze Słowacją. Wsie gminy są dawnymi osadami wołoskimi. Na szlaku bursztynowym, wiodącym przez Jeleśnię, zbudowano w XVII wieku leśniczówkę, zwaną obecnie jako zajazd "Stara Karczma". jest to miejsce kultywowania tradycji kulinarnych oraz folklorystycznych.
Do Jeleśni przyciągają góry - bogate w dobre trasy narciarskie i szlaki turystyczne. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych  od grudnia do końca kwietnia.

      okolica.jpg


Latem
Do dziś zachowały się tu niewielkie ostępy dawnej Puszczy Karpackiej, chronione w 3 rezerwatach: na Pilsku, z roślinnością alpejską, na stokach Hali Rysianki, ze starym drzewostanem liczącym 190 do 230 lat i na Romance, gdzie rośnie wspaniały las z przykładami ponad 200. letnich świerków.
Oprócz dawnego drzewostanu, 53% powierzchni gminy zajmują lasy, w przeważającej części świerkowe z domieszką jodły i buka, a w górnych partiach Pilska z dużymi siedliskami kosodrzewiny.
Rozległe lasy, stanowiące raj dla grzybiarzy i amatorów runa leśnego, 100-tu kilometrowa trasa dla rowerów górskich, ciekawe formy skalne, roślinność alpejska, największy w Beskidach wodospad w Sopotni Wielkiej, liczne szlaki turystyczne i szkółka jeździecka to tylko część atrakcji, jakie czekają na turystów, przybywających tu latem. W odległości 15 km od przejścia granicznego w Korbielowie, na Jeziorze Orawskim (na Słowacji) amatorzy żeglarstwa, kajakarstwa i windserfingu mają do dyspozycji ośrodek sportów wodnych.

 


Zimą
Gmina jest również idealnym miejscem do uprawiania sportów zimowych. 35 km tras narciarskich, zróżnicowanych pod względem stopnia trudności oraz 15 wyciągów orczykowych czeka na amatorów "białego szaleństwa". Szczególnie polecany jest Ośrodek Narciarski "Pilsko", gdzie do dyspozycji narciarzy oddano 23 km tras, 8 wyciągów, bufety, bary, ski-serwisy, parking, wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz kryty basen i saunę.

 


Imprezy cykliczne
"Gody Jeleśniańskie" - przegląd grup kolędniczych - styczeń

"Biesiady Góralskie" w Starej Karczmie od 9 stycznia
"Puchar Korbielowa" - zawody narciarskie - ferie zimowe
"Puchar Pilska" - zawody narciarskie - marzec

"konkurs pracy psów myśliwskich"- maj

"Redyk"- impreza folklorystyczna- maj
"Dni Jeleśni" - impreza folklorystyczna - lipiec

 


Zabytki architektury i kultury
Kościół parafialny p.w. św. Wojciecha z 1628 r - Jeleśnia
Karczma z XVIII w - Jeleśnia
Regionalna Izba Pracy Twórczej - Stara Organistówka - Jeleśnia
22 przydrożne kapliczkiPensjonat Tara** jest doskonałym miejscem do spędzenia aktywnego wypoczynku. Obojętnie czy lato czy zima zawsze idzie swój pobyt oprócz noclegów i wyżywieniem urozmaicić. Okoliczne atrakcje regionu pozwolą na poznanie się z urokami pięknych Beskidów. Dokładamy wszelkich starań aby każda osoba czuła się u nas jak u siebie w domu.

Wypoczynek w Jeleśni to;

-wypoczynek nad rzeką Koszarawa

-wycieczki piesze i rowerowe

-Stara Karczma w Jeleśni 500 m od pensjonatu (można skosztować regionalne potrawy)

-łowisko ryb w Jeleśni

-Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

-Stacja kosmiczna YSS w Sopotni Wielkiej

-Aquapark w Lesnej

-Muzeum Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu

-sporty wodne i wypoczynek nad jeziorem (do wyboru Jezioro Żywieckie ok.10 km lub Jezioro Orawskie na Słowacji ok. 35 km)

-Tatralandia i gorące źródła na Słowacji

-jazda konna (nauka jazdy, rajdy górskie kilkugodzinne lub całodniowe) – cena ?

-Paintball

-wspinaczka skałkowa

-techniki linowe

-gry i zabawy integracyjne